سه شنبه 30 مهر 1398
استاندار گیلان در دیدار با رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی عنوان کرد:

باید نسل جوان را برای تداوم تولید صنایع‌دستی حمایت و تشویق کنیم

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/03/25 14:17 بازدید: 473

استاندار گیلان فعالیت عمده بانوان در عرصه تولید صنایع دستی‌ را خصوصیت اصلی تولید این حوزه عنوان کرد و گفت: با حمایت از این صنعت باید نسل جوان را برای تداوم این فعالیت و انتقال به نسل بعدی حمایت و تشویق کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در دیدار با «غادا هیجاوی» رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی(wcc) با اشاره به اقدامات مثبت در روند ثبت جهانی روستای قاسم آباد، خاطر نشان کرد: همراهی افکار عمومی مهمترین اقدام در این مسیر محسوب می‌شود که خوشبختانه تمایل به همکاری و فعالیت جمعی به منظور احیاء یک سنت و صنعت در مردم و مسوولین منطقه به خوبی وجود دارد.

وی با بیان اینکه معرفی و ثبت جهانی روستای قاسم آباد باعث ورود بیشتر گردشگران به این منطقه می‌شود، افزود: افزایش میزان تولید چادرشب و بازاریابی بهتر باعث شناساندن این محصول تولیدی روستای قاسم آباد می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه افزایش ارائه خدمات گردشگری منجر به ایجاد شغل می‌شود، خاطر نشان کرد: ثبت جهانی یک روستا حضور گردشگران خارجی از اقصی نقاط دنیا را به دنبال دارد که باعث رونق گردشگری و بهبود سطح معیشت شهرهای همجوار نیز می‌شود.

وی ایجاد یک بازارچه با معماری سنتی در روستای قاسم آباد برای نمایش و عرضه محصول چادر شب را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: آمادگی حمایت‌های لازم در جهت ایجاد این بازارچه‌ها وجود دارد.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه توسعه گردشگری نباید موجب سازه‌های ناهمگن با منطقه باشد، تصریح کرد: متقاضیانی که تمایل به ایجاد واحد های بوم‌گردی دارند باید سازه‌های خود را مطابق با اصول و شرایط سنتی و بومی منطقه احداث کنند.

وی آموزش را در بحث گردشگری بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیازمندی‌های آموزشی از قبیل زبان خارجی ، گردشگری، هتل‌داری، تورگردانی را تهیه و با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای تدوین و برگزار کند.

وی با اشاره به جایگاه نخست گیلان در تولید ابریشم در سطح کشور اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه تولید پیله و نخ ابریشم به دو روش صنعتی و سنتی انجام می‌گیرد می‌توانیم با احیاء شیوه سنتی باعث ایجاد انگیزه و محرک در بین تولیدکنندگان چادر شب باشیم.

استاندار گیلان فعالیت عمده بانوان در عرصه تولید صنایع دستی‌ را خصوصیت اصلی تولید این حوزه عنوان کرد و گفت: با حمایت از این صنعت باید نسل جوان را برای تداوم این فعالیت و انتقال به نسل بعدی حمایت و تشویق کنیم.

وی استفاده از شبکه های اجتماعی‌ها را گام موثری در جهت شناساندن این روستا در سطح بین‌المللی دانست و اظهار داشت: برای معرفی این روستا در فضای مجازی و ساخت کلیپ‌ها باید به صورت دو زبانه با مشارکت و محوریت مردم اقدام شود.

استاندار گیلان
دولت و ملت همدلی و همزبانی